Günümüzde yoğun teknolojik değişimlerle geleneksel eğitim ve öğretim modelleri, değişen teknolojiye uyum sağlamak zorunda kalmaktadır. Uzaktan eğitim platformu ile projenin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve daha fazla hedef kitleye ulaşılması amaçlanmaktadır. IO2'ye göre dijital yeterlikleri desteklemek, yetişkin eğitimi için Yol Becerilerinin temel bir değeridir. Bu nedenle IO1, STK'larda ve kooperatiflerde yetişkin öğrenciler için açık kaynak olarak kullanılacak bir uzaktan eğitim platformuna entegre edilecektir.

 

IO2 ile eğitmenler tarafından yüz yüze gerçekleştirilen eğitim süreci, Bilgi ve İletişim Teknolojileri (ICT aracı) tabanlı dijital bir platform olarak desteklenecektir. Bu kapsamda söz konusu dijital platform ile Hedef Gruptaki Kadınlara Yönelik Uzaktan Eğitim Ortamının beklenen etkisi aşağıdaki gibidir:

 

- Hedef Kitledeki Kadınlar için hazırlanan eğitim içeriği, pratik bilgiler ve görsellerle desteklenen teorik bilgilerin anlaşılmasını kolaylaştırır.

 

- Uzaktan eğitimle istihdama katılmak isteyen ancak çeşitli zorluklar nedeniyle çalışamayan kadınların mesleki eğitimlerinin desteklenmesine katkı sağlanacak.

 

- Proje kapsamında belirlenen hedef kitlenin dijital ve BİT kullanım yetkinlikleri geliştirilecektir.

 

- Bu uzaktan eğitimler sayesinde hedef kitlenin istihdama katılması için yetkinlikleri daha da artacaktır.

 

- Uzaktan eğitim ile dijital beceri düzeyleri geliştirilen kadın girişimciler, cesaret ve farkındalıklarını artırarak özgüvenlerini ve motivasyonlarını da artıracak.

 

- Hedef Kitle Olarak Kadınlar için oluşturulacak uzaktan eğitim uygulamaları ile öğrenme kolaylığının yanı sıra internet ortamındaki sanal iletişim uygulamaları olan görüntülü konferans, sesli veya görüntülü sohbet gibi öğrenmenin sınırlarını ortadan kaldırmaktadır.

 

- Uzaktan Eğitim Platformu, IO2; “İkinci Şans” sadece proje sürecinde değil, proje bitiminden sonra da eğitim modülünün sürdürülebilirliğine katkı sağlayacak ve bu sayede eğiticilerin eğitimleri gerçekleştirilmiş olacak.

 

- Proje sürecinde yapılacak protokoller ile uzaktan eğitim platformu ile bu eğitimler GASMEK'e (Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meslek Merkezi) taşınacak ve daha fazla dezavantajlı kadına ulaşılmaya devam edilecektir.

 

IO2 Course Contents Summary in TR and ENG